„Dzień Piernika 2018” w naszej szkole

Zapachniało już u nas przedświątecznie  i  piernikowo. Jak co roku obchodzimy  „Dzień Piernika”  degustując  przy tym wypieczone własnoręcznie  i przyozdobione różnorodnie  pierniczki .

W dniu  23 listopada klasy IV-V  oraz II BS próbowały swych kulinarnych sił w tym zakresie.

Za  górami, za lasami… tak właśnie powinna zacząć się ta historia, ponieważ pierwszy przepis na piernik toruński powstał w XVIII wieku, natomiast pierwsze wzmianki odnotowano już w roku 1380. Według legendy, córka młynarza, Katarzynka, miała przygotować wyśmienite przysmaki dla przybywającego do Torunia króla. Za sprawą doradzających jej pszczół dołożyła do chleba i ciast miodu. Wspaniałe wypieki od tego czasu stały się symbolem miasta leżącego nad Wisłą i Drwęcą.

Podczas przygotowywania pierników  zapoznano uczniów z historią wypieku pierników oraz wyłoniono trzech zwycięzców w konkursie na najpiękniej przyozdobiony  piernik, oto zwycięscy:

I miejsce  Filip Nowicki

II miejsce  Wioleta Polit

III miejsce Nikola Kazaryn

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Uczniowie poczęstowali  piernikami swoich kolegów ze  szkoły podstawowej  by  każdy mógł spróbować ich  pachnącego wyrobu .

Zaangażowanym uczniom dziękujemy za świetną zabawę.

Pani Sylwii Gniadek, Pani Kamili Wojtas oraz Pani Monice Kowiako za zorganizowanie w/w imprezy i przygotowanie nagród dla wygranych.

Monika Kowiako