Autyzm a hipoterapia

Dzięki specyfice zajęć  hipoterapii dzieci  z autyzmem zaspokajają wiele swoich potrzeb. Bezpośredni kontakt z koniem jest dla nich stymulacją sensoryczną, jazda na koniu sprawia wiele przyjemności  i daje ogromne poczucie sprawstwa.

Zajęcia w stajni są konkretną pracą na rzecz innych, to tutaj odbywa się obserwacja koni i dotykanie ich. Czyszczenie konia dostarcza stymulacji czuciowej, ruchowej i wielu innych doznań sensorycznych. Jazda konna to jeszcze bardziej bogatsza stymulacja sensoryczna, ćwiczenia ruchowe, poprawa krążenia, oddychania, pracy jelit itp., ale najważniejsze jest poczucie własnej wartości, duma, że siedzi się wysoko na grzbiecie.

Powodowanie koniem jest źródłem ogromnej satysfakcji i radości. Każdy element pracy przy koniu jest ważny. Sprzątanie stajni, karmienie konia, jego czyszczenia , wszystko to pozwala dla osób z autyzmem zakotwiczyć się w świecie realnym.

Tu dzieci uczą się miłości do koni, uczą się zaspokajania własnych potrzeb  i spędzania wolnego czasu. Koń to przyjaciel, o którego się dba, który daje ciepło, przyjemność i spokój, ale też motywuje do wykonywania różnych zadań.

Katarzyna Wnorowska-Pietrzak