Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

Święto zostało ustanowione 3 lutego 2011 roku. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".1 marca po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Zdecydowanego poparcia idei Dnia Pamięci udzielał Prezydent Lech Kaczyński. To on ostatecznie skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – brzmiało uzasadnienie projektu.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie harcerze z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Promyk”: Wioletta Polit, Jakub Gilarowsk i Daniel Szustak, podczas apelu odczytali krótką informację o tym tragicznym wydarzeniu, zapisanym na kartach historii naszej ojczyzny. Po zapoznaniu z faktami historycznymi, pamięć ofiar komunistycznego terroru uczczona została minutą ciszy.

Pod kierunkiem nauczyciela historii, uczeń klasy I SB Paweł Woźniak, przeprowadził na ten temat lekcję otwartą przeznaczoną dla uczniów kl. VI, VII i VIII szkoły podstawowej. Przedstawił krótką historię dwóch bohaterów „Żołnierzy Wyklętych”, Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inka”. Ponadto na zakończenie lekcji uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”, na którą materiały zostały pozyskane z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

M. Bazydło, K. Wojtas, J. Goulart