Porady: Jak uzyskać opinie o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju

Opinię o potrzebie WWR może wydać wyłącznie publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna (PPP) właściwa dla miejsca Waszego zamieszkania.

1. Poproś o odpowiedni formularz wniosku o wydanie opinii WWR w swojej poradni psychologiczno- pedagogicznej. Wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni. Możecie go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Można go złożyć osobiście w sekretariacie poradni, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie poprzez platformę ePUAP.
  2. Warto do wniosku dołączyć zaświadczenie lekarza specjalisty (np. pediatry, neurologa, rehabilitant) o stanie zdrowia dziecka i rodzaju dysfunkcji oraz opinię uzyskaną z przedszkola \jeżeli ją posiadacie\. Jeżeli jesteście już pod opieką psychologa lub pedagoga warto również dołączyć jego opinię. Będą to cenne informacje dla zespołu z PPP.
  3. Całość wniosku powinna obejmować: wniosek, opinię lekarza specjalisty, wyniki badania psychologicznego i pedagogicznego, opinię z przedszkola, opinię i informacje wydane przez specjalistów prowadzących z dzieckiem zajęcia terapeutyczne, inną dokumentację medyczną, jeżeli była sporządzana, oraz kwestionariusz wywiadu dla zespołu orzekającego.
  4. Pamiętajmy, że zaświadczenie od lekarza powinno być przedłożona w oryginale.
  5. Po złożeniu kompletu dokumentów zostaje on poddany merytorycznej ocenie przewodniczącego zespołu orzekającego. Przewodniczący zespołu powiadomi również Was o terminie posiedzenia zespołu orzekającego, który będzie rozpatrywał wniosek. Pamiętajcie, że macie prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu orzekającego w części dotyczącej swojego dziecka i zaprezentować własne stanowisko.
  6. Jeśli decyzja zespołu orzekającego będzie pozytywna, wystarczy dostarczyć ją do naszej placówki. Dedykowany Twojemu dziecku zespół specjalistów ustali potrzeby dziecka, harmonogram spotkań i odpowie na wszystkie wasze pytania.

Ze względu na duże zainteresowanie objęciem dziecka WWR, nie warto zwlekać z wystąpieniem o wydanie opinii, im wcześniej ją uzyskamy tym lepsze efekty uzyskamy podczas terapii.

pdfFolder SOSW158.25 KB