Życzenia świąteczne

Wigilijna Święta Noc,

Od opłatka bije blask, ale gdzieś tam ulicami,

Krążą ci, co są dziś sami,

Pusty talerz dostawiamy, może zbłądzą pod nasz dach?

Wigilijna Święta Noc,

Niesie łaskę w każdy dom,

Serca swoje otwieramy

Dla tych, którzy są dziś z nami

I z czułością wspominamy tych,

Co już odeszli stąd.

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia

Będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych

Oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.

Niech Nowy Rok 2019 przyniesie wszelką pomyślność i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń

życzy

Dyrektor  Ośrodka   Dorota Wiśniewska

Przedświąteczny apel - „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa

W dniu 21 grudnia  w naszej placówce odbył się apel przedświąteczny, na którym uczniowie Branżowej Szkoły przedstawili „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa.Po występie obdarowali wszystkich pierniczkami ze świątecznymi życzeniami.

NATURA 2000-spotkanie z leśniczym

W dniu 23 lutego 2016r. wychowanków grup opiekuńczo – wychowawczych odwiedził niezwykły gość – leśniczy p. Antoni Czyż (specjalista ds. ochrony p.poż i edukacji leśnej Nadleśnictwa Zaporowo).

Przybliżył on dzieciom informacje na temat swojej pracy, zwierząt żyjących w lesie, roślin chronionych i bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie.

Leśniczy wyjaśnił jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimą, głównie ptaki. Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały również okazję poznać życie i zwyczaje wybranych gatunków zwierząt. Dyskusja poprzedzona została przygotowaną przez wychowawców grup prezentacją multimedialną na temat lasu, jego budowy i bytujących w nim zwierząt i ptaków.

Pan Antoni przekazał nam wiedzę dotyczącą programu sieci i obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej NATURA 2000, wskazał nam, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się takie obszary i dzięki jakim siedliskom przyrodniczym  i gatunkom uważa się go za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Na koniec dowiedzieliśmy się, że w lesie widać już pierwsze oznaki wiosny. Wymieniliśmy się swoimi spostrzeżeniami. Leśniczy obdarował nas specjalnie przygotowaną karmą zimową dla dzikiego ptactwa. Gdyby sroga zima miała zamiar jeszcze powrócić podkarmiamy ptaki  z najbliższego nam parku.

Zajęcia uwieńczone zostały wykonaniem prac plastycznych przez naszych podopiecznych. Tematem było „Zwierzę lub ptak dziko żyjący naszych obszarów leśnych”. Najciekawsze prace wywieszono  w świetlicy ośrodka.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem naszych wychowanków.

DZIĘKUJEMY PANIE ANTONI I ZAPRASZAMY CZĘŚCIEJ!!!

Katarzyna Wnorowska-Pietrzak