W dniu 27 stycznia br., w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie odbyła się „żywa” lekcja historii związana z kolejną rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Lekcję w formie online przeprowadziła nauczyciel historii Pani Marzena Bazydło, która na wstępie zaprezentowała uczniom wystawę „Niemieckie obozy zagłady”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Drugą część lekcji poprowadził mieszkaniec Braniewa Pan Jacek Iwulski, który przedstawił historię swojego ojca ś.p. Wojciecha Iwulskiego (1915-1990), świadka powstania i funkcjonowania nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Bełżcu.
Uchwałą Rady Miasta Braniewa w 2020 r., ś.p. Wojciechowi Iwulskiemu zostało nadane Honorowe Obywatelstwo naszego miasta, a Cech Rzemiosł Różnych ufundował pamiątkową tablicę. Lekcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli naszego Ośrodka.
Organizacja Narodów Zjednoczonych dzień 27 stycznia ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Organizatorzy: M. Bazydło, K. Wojtas, A. Orysiak, Cz. Kozłowski

1 TablicaTablicaBełżec muzeum 1Bełżec muzeum 1Bełżec muzeum IIBełżec muzeum IIOstatni dom NiemcówOstatni dom NiemcówP.IwulskiP.IwulskiPodziękowanie dla P. IwulskiegoPodziękowanie dla P. IwulskiegoPrezentacjaPrezentacjaP Iwulski P.Bazydło i WojtasP Iwulski P.Bazydło i WojtasStudioStudioTablica W. Iwulskiego na zakładzieTablica W. Iwulskiego na zakładzieTory do obozuTory do obozuW trakcie lekcji 2W trakcie lekcji 2W trakcie lekcji 3W trakcie lekcji 3W trakcie lekcji 4W trakcie lekcji 4W trakcie lekcji 5W trakcie lekcji 5W trakcie lekcji 6W trakcie lekcji 6W trakcie lekcji 7W trakcie lekcji 7W trakcie lekcji 8W trakcie lekcji 8W trakcie lekcji 9W trakcie lekcji 9W trakcie lekcji 10W trakcie lekcji 10W trakcie lekcji 11W trakcie lekcji 11W trakcie lekcji 12W trakcie lekcji 12W trakcie lekcj 1W trakcie lekcj 1