W bajecznym świecie książek

Projekt edukacyjny dla uczniów szkoły podstawowej

kl I-III  ,,W bajecznym świecie książek”

Cel główny projektu

1. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów

Cele szczegółowe:

• zachęcanie uczniów do sięgania po  książki
  • kształcenie wielozdaniowej wypowiedzi , pięknej recytacji
  • rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,
  • przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów,
  • rozwijanie umiejętności słuchania języka literackiego
  • wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
  • wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych,
  • zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputerów,
  • poznanie historii pisma, materiałów pisarskich, form książki, urządzeń służących komunikacji i ich roli w rozwoju cywilizacji,
  • uświadomienie rodzicom roli książki i nawyku czytania w procesie edukacji i życiu dziecka.
  • rozwijanie współpracy i współdziałania z rodzicami

Realizatorzy projektu:  uczniowie  klas I-III SP, nauczyciel wychowawca Marzenna Boryczka, bibliotekarz Aleksandra Martyńska, rodzice uczniów.

Czas realizacji projektu  -XI 2018 – V 2019 r.

Zadania

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

za  realizację

Opracowanie projektu

Opracowanie i napisanie

X 2018

M. Boryczka

Ogłoszenie projektu na radzie pedagogicznej

Na posiedzeniu rady pedagogicznej przedstawienie projektu: celu, zadań, sposobu realizacji, terminów i osób odpowiedzialnych za realizację.

X 2018

M.Boryczka

Lekcje biblioteczne

Przeprowadzenie lekcji wprowadzających uczniów klas młodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej: wprowadzenie nazewnictwa (biblioteka, wypożyczanie książek itp.), zapoznanie z regulaminem biblioteki, układem książek na półkach, zasadami wypożyczania. Wizyty w bibliotece szkolnej uczniów klas młodszych . Gry i zabawy czytelnicze z wykorzystaniem księgozbioru dla najmłodszych.

Raz w miesiącu

A. Martyńska

Warsztaty z okazji ,,Światowego Dnia Pluszowego Misia’’

Impreza czytelnicza z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Prezentacja książek, bajek, których bohaterem jest miś.Warsztaty plastyczne,  wspólna zabawa dzieci i rodziców.

XI 2018 r.

A.Martyńska

Akcja ,, Czytamy i słuchamy codziennie”

Systematyczne czytanie  książek  w domu   przez uczniów klas drugich i trzecich   – 10-15 minut dziennie . Słuchanie książki czytanej przez rodziców ucznia , który jeszcze nie potrafi  czytać.Zliczenia czasu spożytkowanego na czytanie i słuchanie.

Wg. harmonogr

uczniów

Wyjścia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie .

Systematyczny udział w imprezach i warsztatach organizowanych w bibliotece.

Raz w miesiącu

p.M.Mackiewicz

inne osoby

prowadzące

zajęcia

Prezentacja multimedialna ,,Historia  książki i pisma ‘’

Poznanie wiadomości na temat historii książki,  pisma.

I 2018

A.Martyńska

Zajęcia plastyczne  związane z czytaną lekturą

Wykonanie prac plastyczno-technicznych  związanych z tematyką czytanych książek, wierszy.

II 2019

Wycieczka  do księgarni.

Poznanie sklepu z książkami.

Powiatowy Konkurs recytatorski

Recytacja przez uczniów  wierszy na forum publicznym podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego .

Zgodnie z  progr. wychow-profil. ośrodka

M. Boryczka

Akcja ,,Spotkanie z książką’’- czytamy dzieciom

Cyklicznie zaproszony do klasy gość np. ( rodzic, nauczyciel, pracownik szkoły ) czyta dzieciom fragment książki.

Wg harmonogramu

M. Boryczka,

zaproszeni goście

Podsumowanie projektu

- ekspozycja prac plastycznych wykonanych przez dzieci

-prezentacja uczestników konkursu recytatorskiego

-obejrzenie prezentacji multimedialnej z realizacji projektu.

-artystyczna prezentacja dzieci

V  2019

A. Martyńska

Ewaluacja:

• obserwacja przez nauczycieli oraz rodziców  poziomu aktywności pracy z książką
  • przeprowadzenie ankiety dla rodziców
  • rozmowy z rodzicami i uczniami

Aleksandra Martyńska

Warsztaty -  „Co w słowach  piszczy”

Dnia 10 grudnia uczniowie klas I-II-III szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Beatę Rybak psychologa i autorkę wierszy dla dzieci. Zajęcia odbyły się  w czytelni dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie.

Uczniowie mięli niecodzienną okazję poszukiwać i odkrywać ,,co w słowach piszczy''. Uważnie słuchali wierszy przedstawiając ich treść za pomocą obrazów, odnajdując brakujące słowa. Pracując  w grupach, w zabawie kalambury odgadywali, nazywali czynności, emocje, przedmioty, miejsca  i kolory zawarte w słuchanych tekstach. Następnie  na krążkach pamięci wykonali ilustracje do przedstawianych  wierszy. Warsztaty były kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu edukacyjnego ,, W bajecznym świecie książek".

Marzenna Boryczka

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej- ,,Kubuś Puchatek i nasza księgarnia"

16 stycznia to dzień, w którym uczniowie klas I-II-III szkoły podstawowej zrealizowali kolejne zadanie zaplanowane w projekcie edukacyjnym ,,W bajecznym świecie książek".

W ten piękny zimowy dzień odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną -czytelnię dla dzieci, gdzie czekała  już na nas przemiła p. Małgorzata Mackiewicz. Spotkanie przebiegało pod hasłem ,,Kubuś Puchatek i nasza księgarnia". Uczniowie z uwagą wysłuchali i oglądali plansze prezentujące bohaterów książki o Puchatku.

Poprawnie odgadywali zagadki z nimi związane. Wysłuchali krótkiej opowieści o przygodach Kubusia , próbowali swoich sił w demonstrowaniu mruczanek oraz rozwiązali kubusiowy quiz. Każdy uczeń pokolorował postać Kubusia Puchatka.  Zajęcia przeplatano zabawami ruchowymi. Dzieci pracowały bardzo aktywnie, było dużo wrażeń i emocji.