W dniu 08 grudnia 2021 r. pani Marzena Bazydło zorganizowała wycieczkę edukacyjną do Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, w której udział wzięli uczniowie Szkoły Branżowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Braniewie wraz z opiekunami (panią Aleksandrą Orysiak, panią Justyną Wróblewską Trapiszczonek i panią Lillą Chmielik). Celem wycieczki było kształtowanie świadomości historycznej poprzez krzewienie wiedzy na temat II wojny światowej i kultywowanie pamięci o jej ofiarach. Wycieczkę do Gdańska zrealizowano w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. „Poznaj Polskę”. Rodzice uczniów pokryli 20 % kosztów a Powiat Braniewski otrzymał od Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 80% wszystkich kosztów wyjazdu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Po obu muzeach oprowadził nas przewodnik Pan Łukasz Gurfinkiel, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sercem Muzeum II Wojny Światowej jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów. Do najbardziej spektakularnych elementów wystawy młodzież zaliczyła dwie rekonstrukcje warszawskiej ulicy: w przededniu wojny oraz tuż po jej zakończeniu. Natomiast Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku to miejsce jedno z tych, w których zaczęła się II wojna światowa. Do historii przeszła bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939 r. W muzeum zaprezentowano przebieg walki i losy obrońców. Ponadto można dowiedzieć się, jak w przeszłości działała poczta i poznać życie codzienne w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wizyty w muzeach na wszystkich wywarły ogromne wrażenie oraz z pewnością pozwoliły przybliżyć wydarzenia i tragedie związane z okresem II wojny światowej.

Zwieńczeniem wycieczki do Gdańska był posiłek wychowanków w restauracji widokowej mieszczącej się w wieży Muzeum II Wojny Światowej, z za okien której rozpościera się przepiękna panorama Gdańska. To była wspaniała wycieczka. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i oczarowani pięknem miasta.

Marzena Bazydło