Konkurs „Świadectwa przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny”

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala finałowa Konkursu Świadectwa przeszłości - jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny, którego organizatorem był Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Na konkurs nadesłano 130 prac. Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie oraz Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie, przyznała nagrody w 2 kategoriach (szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły ponadpodstawowe). Przy ocenie prac  kierowano się m.in. następującymi kryteriami: trafność doboru tematu pracy, wartość merytoryczna i edukacyjna, poprawność warsztatowa, wykorzystanie oryginalnych źródeł rękopiśmienniczych i ikonograficznych pochodzących z archiwów publicznych i prywatnych oraz samodzielność autora oraz estetyka pracy.

Z naszego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie udział w konkursie wziął uczeń klasy III gimnazjum Paweł Woźniak - opiekun pani Marzena Bazydło, którzy zostali zaproszeni na uroczystą galę. Paweł napisał pracę o losach swojej rodziny jeszcze sprzed I wojny światowej do dnia dzisiejszego (ostatnie sto lat). Praca została opatrzona zdjęciami oryginalnych dokumentów i starych fotografii będących w posiadaniu rodzinnym Pawła.

Podczas gali  Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki oraz Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski wręczyli uczniom okolicznościowe dyplomy. Na uroczystość przybyli  również nauczyciele oraz rodzice. Kurator pogratulował uczniom udziału w konkursie. Podziękował również rodzicom i nauczycielom za przekazywanie tradycji oraz  rozbudzanie w młodym pokoleniu zainteresowania historią.

Marzena Bazydło