Za nami kolejne zajęcia biblioteczne organizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Ocalimy świat!”, realizowanego jest przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Lektura jednego z opowiadań znajdujących się w książce „Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” wprowadziła nas w problematykę rosnącego popytu na olej palmowy, co jest tragiczne w skutkach nie tylko dla natury, ale i dla człowieka.

Produkcja oleju palmowego doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów tropikalnych. Substancje chemiczne stosowane na konwencjonalnych plantacjach zanieczyszczają glebę, środowisko i wodę. Wylesianie pod palmę olejową jest tragedią dla lokalnych społeczności. W wyniku zanieczyszczeń tracą dostęp do czystej wody pitnej, a kurczące się zasoby ryb w rzekach powodują coraz większe problemy z pozyskiwaniem pożywienia. Jego popularność wynika z jednej właściwości: plantacje oleju są bardzo wydajne, co przekłada się na niską cenę.
Ewa Chodkiewicz z WWF przekonuje, że każdy podczas codziennych decyzji zakupowych może wpłynąć na zatrzymanie wzrostu produkcji oleju palmowego: – Presja konsumencka ma sens. Wybieraj produkty bez oleju palmowego, sprawdzaj skład kosmetyków i słodyczy. Szukaj w sklepach produktów z certyfikowanym olejem palmowym.

Dorota Żachowska

20220105 114158