Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie kl. I i II podczas kolejnych zajęć bibliotecznych realizowanych w ramach projektu "Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?".

Daktyloskopia to technika śledcza, za pomocą której bada się i porównuje linie papilarne w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Uczniowie dowiedzieli się na zajęciach jak, kiedy i w jakim celu śledczy posługują się tą techniką. Poznali także kulisy pracy profesjonalnych ekip dochodzeniowych oraz inne techniki zabezpieczania śladów, które na co dzień stosują detektywi. Dzieci wzięły udział w kilku eksperymentach, w trakcie których poznały zasady ujawniania i wykorzystywania śladów daktyloskopijnych. Zobaczyły także i opisały swój ślad daktyloskopijny oraz porównały go ze śladami koleżanek i kolegów.

Dorota Żachowska