21 marca tego roku mija 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu o monecie. Kopernik zawarł w nim prawo głoszące, że gorszy pieniądz wypiera z obiegu lepszy, które jest aktualne do dziś.
W dniu 21 marca br. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Braniewie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Co Kopernik myślał o monecie?”, zorganizowane przez muzeum we Fromborku. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Uczniowie podczas zajęć badali skład monet przy pomocy kamienia i cieczy probierczej, a także wykonywali model monety Zygmunta Starego z czasów Kopernika. Następnie pani przewodnik pokazała uczniom nową wystawę zatytułowaną „O szacunku monety – ekonomiczne poglądy Mikołaja Kopernika”. Zwiedziliśmy również planetarium , a na zakończenie każdy z uczestników otrzymał małą pamiątkę.
Zajęcia wszystkim się bardzo podobały, zapraszamy innych do zwiedzenia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Marzena Bazydło