Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – polskie święto państwowe obchodzone 24 marca, poświęcone upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów. Zostało ustanowione przez Parlament w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Celem upamiętnienia tamtych wydarzeń, w miesiącu marcu br., uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie wzięli udział w wykładzie, który w całości został poświęcony temu zagadnieniu. Wykład odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie i połączony był z prezentacją multimedialną, którą przeprowadził Pan Bartosz Januszewski, edukator z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W zajęciach uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i branżowej. Pan Bartosz podczas wykładu zaprezentował i omówił temat na przykładzie wystawy pt. „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, przygotowaną przez IPN. Lekcja spotkała się z dużym uznaniem i zainteresowaniem.

Marzena Bazydło

24marca 124marca 224marca 324marca 4