Aktualności

Informacja dla nauczycieli SOSW (4/2019)

Informuję, że zebranie Rady Pedagogicznej Ośrodka inaugurujące nowy rok szkolny 2019/2020 odbędzie się dnia 23 sierpnia 2019 roku o godz. 10:00 w świetlicy grupy IV.

Proszę o punktualne i niezawodne przybycie.

                                                                        Dyrekcja Ośrodka

FOTORELACJA Z ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Fotorelacja z zakończenia roku szkolnego 2018/2019 w Ośrodku.

 

zobacz  zdjęcia

 

 

 

Okiem psychologa

Czy Wasze dzieci nie spędzają za dużo czasu przed telewizorem? A może wychowankowie narzekają na nudę? Zaproponujmy im wiosenne zajęcia, które przyniosą wiele radości i korzystnie wpłyną na rozwój. Niewiele materiałów, trochę więcej czasu i dużo ochoty, aby razem zrobić coś fajnego.

 

Wiosenna kredka w dziesiątkach kolorów.

W każdym domu, w którym mieszka dziecko, w każdej klasie znajdzie się wiele połamanych kredek woskowych. Mało efektowne resztki „świecówek” stworzą bazę dla stworzenia niesamowitej, pachnącej i bajecznie kolorowej kredki o fantastycznym kształcie.

Potrzebujemy:

 • Resztki kredek świecowych – mogą być połamane, pogryzione.
 • Metalowe foremki do ciastek lub babeczek.
 • Tłuszcz do wysmarowania formy.
 • Ewentualnie: kilka kropli olejku aromatycznego.

Kredki świecowe należy połamać i umieścić w foremkach wysmarowanych odrobiną tłuszczu. Można dodać kilka kropel olejku aromatycznego.
Foremki wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni na około 5 minut. Po roztopieniu kredek foremki wyjąc z piekarnika i ostudzić. Wyjąc z foremek, wytrzeć papierowym ręcznikiem. W ten sposób z niepotrzebnych resztek otrzymujemy dużą kredkę o niepowtarzalnym kształcie, w dodatku wielokolorową. Polecam malowanie tymi kredkami- gigantami po dużych arkuszach papieru, najlepiej całą rodziną lub klasą.

Zabawa stymuluje wiele zmysłów: wzroku, ponieważ w sposób naturalny powstaje obrazek wielokolorowy, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci używających stale kredki jednego koloru. Zmysł dotyku rozwijany jest poprzez używanie kredki o nietypowym kształcie. Jeśli użyjemy olejku aromatycznego dodatkowo stymulujemy zmysł węchu. Doskonale ćwiczy się sprawność manualna i powstaje atmosfera radosnej zabawy.

 

Świąteczna zastawa.

Bezpieczna zastawa z masy papierowej. Przyda się do urządzania świątecznego stołu „na niby” i będzie sprzyjała rozmowom dotyczącym zwyczajów wielkanocnych w rodzinach.

Potrzebujemy:

 • Gazety porwane na drobne kawałki, lub papier toaletowy, lignina
 • Klej do tapet lub gesty krochmal
 • Talerz i miseczki jako formy

Papier lub porwane na drobne kawałki gazet zalewamy gorącą wodą. Można tez odrobinę pogotować. Po dobrym namoknięciu odsączamy zawartość i czekamy aż wystygnie. Następnie dodajemy rozdrobniony klej do tapet lub krochmal. Całość zagniatamy. Talerz lub miseczkę delikatnie smarujemy olejem. Spodnia stronę talerzyka oblepiamy grubą warstwa papki. Pozostawiamy do wyschnięcia. Kiedy talerzyk wyschnie odrywamy go delikatnie od matrycy. Z reszty papki robimy kuleczki, owoce, formujemy ozdoby talerza. Przyklejamy do talerzyka i znów czekamy aż wszystko wyschnie. Cały talerz najpierw malujemy na biało, by kolejno nakładane barwy miały czysty odcień. Malujemy talerzyk i element zastawy gotowy. Można również polakierować lakierem na bazie wody – wtedy zastawa otrzyma porcelanowy połysk.

 

Wiosenna łąka.

Potrzebujemy:

 • Duży arkusz papieru
 • Farby plakatowe
 • Stare gąbki do zmywania lub ziemniaki, z których wycinamy kwiatki, listki, ślimaki, motylki itp.
  lub po prostu kilka par sprawnych dłoni, które wyczarują te wszytki kształty po zanurzeniu w farbie.

Pracujemy w grupach 3-4 osobowych. Technika do wyboru: stemplowanie dłońmi, stemple z ziemniaka, stemple z gabek… lub wszystkie naraz. Szczególnie polecam technikę malowania dziesięcioma palcami, podczas gdzy żądzy palec odpowiada za inny kolor. Zapewniam, że sztuka ta nie należy do łatwych.