Wolontariusze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Braniewie jak co roku odwiedzili cmentarz komunalny, w celu uporządkowania mogiły żołnierza, powstańca warszawskiego kaprala Stefana Grudzińskiego. Następnie uczniowie oddali hołd żołnierzom poległym za ojczyznę, zapalając znicz.

Celem naszej akcji była chęć pomocy przy uporządkowaniu grobu obrońcy ojczyzny, a także kształtowanie właściwych postaw patriotycznych i szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.

Stefan Grudziński urodził się 23.12.1921 r. w Warszawie. Przeszedł cały szlak bojowy oddziału Barry i zakończył powstanie warszawskie w stopniu kaprala. Po powstaniu dostał się do niewoli z numerem 104710, prawdopodobnie Stalag 344 Lamsdorf. Po powrocie z obozu trafił na nasze tereny, lecz zginął tragicznie w roku 1946 w Błudowie. Pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym w Braniewie przy ul. Olsztyńskiej.

Marzena Bazydło

powstaniec 1powstaniec 3powstaniec 4powstaniec 5powstaniec 6powstaniec 7