Dnia 8 listopada 2019 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na początku akademii została przypomniana biografia Walentego Barczewskiego niezłomnego żołnierza Odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej, któremu poświęcony jest jeden ze 100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej, posadzony przed naszym Ośrodkiem. Przy pamiątkowej tablicy ku czci Walentego Barczewskiego, zaproszeni goście w osobach Przewodniczącego Rady Powiatu Braniewskiego pana Łukasza Korneluka i Członka Zarządu Powiatu pana Krzysztofa Kowalskiego oraz pani dyrektor Doroty Wiśniewskiej wraz z uczniami, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Następnie uczniowie klas VII i VIII SP przedstawili wzruszającą akademię, w której uwypuklili jak ważna jest dla nich historia oraz pamięć o bohaterach. Uczniowie zaprezentowali bardzo bogaty wachlarz wierszy i pieśni patriotycznych mówiących o umiłowaniu i przywiązaniu do narodu i kraju ojczystego, jego tradycji, kultury oraz walce o wolność i jej utrzymanie.

Miłym akcentem było wręczenie przez pana Krzysztofa Kowalskiego i pana Łukasza Korneluka nagrody dla ucznia Pawła Wożniaka, za zajęcie I miejsca w konkursie historycznym z okazji 735 - lecia nadania praw miejskich dla Braniewa. Pani dyrektor, podziękowała nauczycielom i uczniom za piękny występ i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

Po akademii, nasi wychowankowie wraz z innymi uczniami braniewskich szkół i przedszkoli, w amfiteatrze miejskim, wzięli udział w uroczystym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób Braniewo włączyło się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem było włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11.

Organizatorzy: M Bazydło, K Wojtas, J Goulart, A Orysiak, J Wróblewska Trapiszczonek