W dniu 29 listopada 2022 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Gdyni (Muzeum Marynarki Wojennej i Centrum Nauki Experyment). Wycieczkę zrealizowano w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. „Poznaj Polskę”. Rodzice uczniów pokryli 20% kosztów, a Powiat Braniewski otrzymał od Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 80% wszystkich kosztów wyjazdu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Celem wycieczki było kształtowanie świadomości historycznej poprzez krzewienie wiedzy na temat II wojny światowej oraz kształcenie umiejętności samodzielnego wykonywania eksperymentów oraz doświadczeń naukowych.

W Muzeum Marynarki Wojennej nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Po co komu węzły marynarskie”. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakich węzłów i do czego używają marynarze na co dzień. Poznali co to węzeł płaski, knaga lub bandera. a następnie z przewodnikiem Panem Krzysztofem Wydnał zwiedzili wystawę muzeum. Muzeum w swoich zasobach posiada wiele ekspozycji: różnego rodzaju broni i uzbrojenia oraz autentyczne elementy armat, min, miotaczy bomb i torped.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy było Centrum Nauki Experyment. Zanim uczniowie przystąpili do samodzielnego eksperymentowania i obejrzenia interaktywnej wystawy, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Kryptonim Experyment pracownia STEM”. Podczas tych zajęć uczniowie rozwiązywali zagadki i łamigłówki o charakterze matematycznym, analizowali mapy oraz rozszyfrowywali zapisy w zakodowanych notatkach. Po zajęciach laboratoryjnych uczniowie wzięli udział w interaktywnej wystawie, na której udostępnionych jest 120 stanowisk zapraszających do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek.

Zwieńczeniem wycieczki do Gdyni był posiłek wychowanków w restauracji „Park Cafe”. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i oczarowani pięknem miasta.

kierownik wycieczki: M. Bazydło
opiekunowie: J. Wróblewska-Trapiszczonek, Maria Burchat