W dniu 28.09.2021 r., w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się gala finałowa XII edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983”. Jednym z laureatów został zespół szkolny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie, to jest już absolwenci naszej szkoły Katarzyna Mitura i Paweł Wożniak, a nad całością projektu czuwał koordynator nauczyciel historii pani Marzena Bazydło.

W trakcie tegorocznej edycji przedsięwzięcia Instytutu Pamięci Narodowej, uczniowie mieli za zadanie przypomnienie i upamiętnienie lokalnych działaczy opozycji demokratycznej, którzy w okresie stanu wojennego występowali przeciwko dyktaturze PRL i byli za tę działalność represjonowani. W przypadku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie był to działacz „Solidarności” pan Jerzy Welke. Łącznie - jak podał IPN - do finału "Kamieni Pamięci" dotarło ok. 30 szkolnych drużyn z całej Polski. Młodzi ludzie mieli za zadanie nie tylko odszukać dawnych działaczy opozycji i zebrać o nich informacje, ale również upowszechnić o nich wiedzę wśród jak największej liczby mieszkańców lokalnej społeczności. Każdego roku "Kamienie Pamięci" mają inny temat, obecny wybór był oczywisty ze względu na zbliżającą się 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Podczas uroczystej gali Paweł Wożniak przedstawił efekty swoich historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów opozycji. Po krótkich wystąpieniach wszyscy laureaci otrzymali statuetki "Kamienie Pamięci", a także dyplomy oraz nagrody rzeczowe, w tym gry i książki wydane przez IPN.

Po zakończeniu ceremonii i koncercie piosenek m.in. Jacka Kaczmarskiego, pod opieką przewodników zwiedziliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Placówka ta poświęcona jest żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego oraz więźniom politycznym, którzy sprzeciwiali się władzy komunistycznej, mieści się w dawnym więzieniu-areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Linki do programów TVP – podsumowanie projektu „ Kamienie Pamięci”

Marzena Bazydło