Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 86

W dniu 28.09.2021 r., w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się gala finałowa XII edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983”. Jednym z laureatów został zespół szkolny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie, to jest już absolwenci naszej szkoły Katarzyna Mitura i Paweł Wożniak, a nad całością projektu czuwał koordynator nauczyciel historii pani Marzena Bazydło.

W trakcie tegorocznej edycji przedsięwzięcia Instytutu Pamięci Narodowej, uczniowie mieli za zadanie przypomnienie i upamiętnienie lokalnych działaczy opozycji demokratycznej, którzy w okresie stanu wojennego występowali przeciwko dyktaturze PRL i byli za tę działalność represjonowani. W przypadku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie był to działacz „Solidarności” pan Jerzy Welke. Łącznie - jak podał IPN - do finału "Kamieni Pamięci" dotarło ok. 30 szkolnych drużyn z całej Polski. Młodzi ludzie mieli za zadanie nie tylko odszukać dawnych działaczy opozycji i zebrać o nich informacje, ale również upowszechnić o nich wiedzę wśród jak największej liczby mieszkańców lokalnej społeczności. Każdego roku "Kamienie Pamięci" mają inny temat, obecny wybór był oczywisty ze względu na zbliżającą się 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Podczas uroczystej gali Paweł Wożniak przedstawił efekty swoich historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów opozycji. Po krótkich wystąpieniach wszyscy laureaci otrzymali statuetki "Kamienie Pamięci", a także dyplomy oraz nagrody rzeczowe, w tym gry i książki wydane przez IPN.

Po zakończeniu ceremonii i koncercie piosenek m.in. Jacka Kaczmarskiego, pod opieką przewodników zwiedziliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Placówka ta poświęcona jest żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego oraz więźniom politycznym, którzy sprzeciwiali się władzy komunistycznej, mieści się w dawnym więzieniu-areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Linki do programów TVP – podsumowanie projektu „ Kamienie Pamięci”
https://panorama.tvp.pl/56091127/kamienie-pamieci
https://wiadomosci.tvp.pl/56090903/kamienie-pamieci

Marzena Bazydło

kamienie pamieci 1kamienie pamieci 2kamienie pamieci 3kamienie pamieci 4kamienie pamieci 5kamienie pamieci 6kamienie pamieci 7kamienie pamieci 8kamienie pamieci 9kamienie pamieci 10kamienie pamieci 11kamienie pamieci 12kamienie pamieci 13kamienie pamieci 14kamienie pamieci 15kamienie pamieci 16kamienie pamieci 17kamienie pamieci 18kamienie pamieci 19kamienie pamieci 20