Uczniowie klasy szóstej rozpoczęli udział w zajęciach bibliotecznych realizowanych w ramach pilotażu Programu „Ocalimy Świat”!, którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Obejmie on uczniów klas I-III oraz IV-VI z 60 placówek – szkół i bibliotek.

Wyjątkowość Program OŚ polega na połączeniu w nim komponentów: ekologicznego, moralnego i cyfrowego, uzupełnionych o wymiar literacki (w postaci opowiadań o problemach moralnych w kontekście ekologii) oraz społeczny. Po lekturze opowiadań i zajęciach warsztatowych na temat problemów ekologicznych i uniwersalnych wartości moralnych (takich jak szacunek, odpowiedzialność czy mądrość) uczniowie przeprowadzą własne projekty proekologiczne na rzecz otoczenia i lokalnej społeczności. Do realizacji swoich działań i ich promocji będą mogli wykorzystać zaproponowane narzędzia cyfrowe.
Podczas pierwszych zajęć czytaliśmy i omawialiśmy pod kątem problemów ekologicznych oraz postaw bohaterów opowiadanie „Operacja Rysiek” autorstwa Marcina Kozioła. Oprócz dostępu do materiałów elektronicznych otrzymaliśmy również przesyłkę zawierającą książki i broszury, m. in. „Reginka szuka domu” oraz „Ty też możesz uratować świat”, które posłużą nam podczas kolejnych spotkań.

Dorota Żachowska

1. Roksana Litka i Patrycja Szacht prezentują wykonany plakat20211116 12592420211117 124651Bartosz Przychodzień podczas uzupełniania plakatuOskar Więcierzewski podczas zajęćRoksana Litka i Patrycja Szacht wtkonują plakatUczniowie klasy szóstej podczas czytania tekstuUczniowie klasy szóstej podczas pracy