Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 232

W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Data 27 stycznia 1945 r. jest symboliczna, to właśnie wtedy został wyzwolony obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Rezolucja wydana przez ONZ nie tylko oddaje cześć pomordowanym, jej cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci – po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

W dniu 8 lutego br., w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Braniewie odbyła się „żywa” lekcja historii związana z kolejną rocznicą tamtych wydarzeń. Na zaproszenie szkoły lekcję w formie on-line przeprowadził Pan Jacek Radzymiński edukator z „Przystanku Historia” Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej i branżowej. Pan Jacek poprowadził zajęcia dot. Sztuki w czasach holokaustu, które dopełnia czasowa wystawa Samuela Willenberga mieszcząca się obecnie w Przystanku Historia. Edukator opowiedział nie tylko o eksponatach, ale również o ciekawostkach z życia obozowego i bolesnych wspomnieniach autora rzeźb. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uwidocznionym zwiększoną frekwencją uczniów w czasie lekcji on-line.

M. Bazydło

dzien pamieci holokaustu 1dzien pamieci holokaustu 2dzien pamieci holokaustu 3dzien pamieci holokaustu 4dzien pamieci holokaustu 5dzien pamieci holokaustu 6dzien pamieci holokaustu 7dzien pamieci holokaustu 8dzien pamieci holokaustu 9dzien pamieci holokaustu 10dzien pamieci holokaustu 11