Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych dotyczących czystości powietrza w najbliższej okolicy. Dowiedzieli się jakie są źródła i skutki zanieczyszczenia powietrza, co to jest i jak powstaje smog. Badali również czystość powietrza w szkole i za oknem, przeprowadzając proste doświadczenia z wykorzystaniem wacików kosmetycznych i odkurzacza. Pobrane próbki pyłów oglądali pod mikroskopem. Zastanawiali się także, jakie działania należy podjąć, by powietrze, którym oddychają było czyste i zdrowe.

Podczas wycieczki po mieście odnajdywali Ekosłupki do mierzenia jakości powietrza i poznali sposoby odczytywania wyników na podstawie ich kolorów.
Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego programu edukacyjno-przyrodniczego „W trosce o zdrową Planetę”. Celem warsztatów było przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy na temat skutków zanieczyszczenia powietrza i propagowanie postaw sprzyjających ochronie środowiska. Zajęcia przeprowadziły A. Orysiak i M. Sieniawska.

Marzena Sieniawska

warsztaty 2warsztaty 3warsztaty 4warsztaty 5warsztaty 6