W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Senat RP uhonorował jej imieniem rok 2023. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska” przybliżającego twórczość i postać polskiej poetki.

Podczas zajęć bibliotecznych poznaliśmy wiele szczegółów z jej życia. Okazało się, że Wisława Szymborska w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży, które sama nazywała wyklejankami. Noblistka skrupulatnie, przez lata gromadziła wycinki z gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół oraz czytelników. My także stworzyliśmy własne wyklejanki, wzorując się na pracach poetki. Część z nich wykonaliśmy w formie kartek pocztowych i w ramach wymiany pocztówkowej zostały one wysłane do innych szkół biorących udział w projekcie. Do nas również spływają kartki od kolegów i koleżanek z innych placówek. W ramach projektu powstała także wystawa fotograficzna prezentująca kadry z życia poetki.
Kreatywności i pomysłowości nam nie brakowało, o czym możecie przekonać się, oglądając zdjęcia.

Dorota Żachowska

szymborska 1szymborska 2szymborska 3szymborska 4szymborska 5szymborska 6szymborska 7szymborska 8szymborska 9szymborska 10szymborska 11szymborska 12szymborska 13szymborska 14szymborska 15szymborska 16szymborska 17szymborska 18szymborska 19szymborska 20szymborska 21szymborska 22