W dniu 07 czerwca 2024 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Celem wyjazdu było poznanie historii hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, a poprzez to kształtowanie postawy szacunku wobec miejsc pamięci.
Zwiedzanie byłego obozu rozpoczęliśmy od wizyty w poniemieckim kinie mieszczącym się w budynku komendantury. Obejrzeliśmy tam dwa filmy: „Stutthof w kilka dni później” oraz „Ambulans”, które były wprowadzeniem do lekcji historii. Następnie pani przewodnik zapoznała nas z historią jego powstania oraz ogólnego usytuowania istniejących do dziś budynków.

Kolejną częścią wycieczki było zwiedzanie wnętrz zachowanych baraków. Przewodnik opowiadał nam o bardzo trudnych warunkach życia w obozie, panującym głodzie, chorobach, ciężkiej pracy i karach. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć nieogrzewane izby, w których spali więźniowie, stroje (pasiaki) przez nich noszone, oznaczenia kategorii więźniów i ich numery.
Po obejrzeniu ogromnej makiety przedstawiającej ówczesny obóz udaliśmy się w głąb terenu muzeum, aby zobaczyć komorę gazową oraz piece krematoryjne. To właśnie w tym miejscu delegacja uczniów zapaliła symboliczny znicz, a wszyscy uczciliśmy pamięć ofiar obozu minutą ciszy. Tę część zwiedzania zakończyła wystawa dotycząca Marszu Śmierci (ewakuacji więźniów) oraz procesów zbrodniarzy ze Stutthofu, spośród których jedynie niewielki procent poniósł sprawiedliwą karę.
Uczniowie z przejęciem i powagą zwiedzali muzeum, chętnie zadawali pytania. Ich zachowanie oraz zainteresowanie pochwalone zostało przez przewodnika.
Zwieńczeniem wycieczki do Muzeum w Sztutowie był posiłek wychowanków w restauracji i spacer po plaży w Stegnie. Wróciliśmy pełni zadumy nad losem jaki zgotowali „ludzie ludziom” i jakże kontrastującym z tym pięknem polskiego morza.

kierownik wycieczki: M. Bazydło
opiekunowie: Maria Burchat, Kamila Wojtas, Dorota Żachowska