Uczniowie klasy I i II w ramach zajęć bibliotecznych rozpoczęli realizację ogólnopolskiego programu „Mamy kota na punkcie mleka” realizowanego przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i upodobań kulinarnych dzieci, które będą rzutować na ich przyszły styl życia. Warto zatem zadbać, aby mleko i jego przetwory znalazły się w codziennym jadłospisie całej rodziny i były wykorzystywane do przyrządzania smacznych posiłków oraz przekąsek.

Niezwykle istotne jest przyzwyczajanie najmłodszych do spożywania nabiału, który nie tylko jest cennym źródłem białka, ale też minerałów i witamin. Realizowany program pozwoli nauczyć zasad zdrowego odżywiania. Działania podejmowane w ramach kampanii podkreślą znaczenie wartości odżywczej mleka i produktów mlecznych w diecie dziecka.
Uczniowie poprzez zabawę zdobywać będą wiedzę w zakresie zdrowego żywienia oraz dowiedzą się jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Przekonają się dlaczego warto pić mleko i jeść przetwory mleczne. Dodatkowo zdobędą wiedzę na temat unikalnej wartości odżywczej mleka oraz roli jaką odgrywa w zachowaniu zdrowia.
Podczas pierwszych zajęć poznaliśmy Kota Mleczysława, który wprowadził nas w świat mleka, uzupełnialiśmy zadania w otrzymanym w ramach programu „Mlecznych kartach pracy” oraz namalowaliśmy krowę, która będzie nam towarzyszyła podczas kolejnych zajęć. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w dojenie krowy. Kolejne spotkanie upłynie nam na przygotowywaniu i degustacji mlecznych pyszności.

Dorota Żachowska